≡ Menu

Walipini – Požeminis Šiltnamis ir Genialus Būdas Prailginti Savo Derliaus Sezoną

siltnamis po zeme

Savų vaisių ir daržovių norisi visuomet, bet juos auginti šaltesniais Lietuvos metų mėnesiais yra pakankamai didelis iššūkis, todėl nuolat ieškome geresnio būdo tai padaryti. Visi žinome, kad šiltnamiai yra puikus pasirinkimas, bet jų pastatymas ir šildymas šaltesniais mėnesiais reikalauja daug išlaidų.

Tuo tarpu Amerikos tvaraus žemės ūkio ne pelno siekianti organizacija „Benson“ institutas padarė išvadą ir apibrėžė lengvą instrukcijų rinkinį, kaip sukurti daug pigesnę alternatyvą, vadinamąjį „walipini“, kuris, Aimaros Indėnų (didelė Pietų Amerikos indėnų grupė gyvenanti Altiplane) kalba reiškia “šilumos vietą”.

Walipini iš esmės yra požeminis šiltnamis duobėje, kuriame galima auginti daržoves beveik visus metus, net ir šalčiausiose pasaulio regionuose.

„Walipini“ pastatomas remiantis Žeme dengto pastato ir pasyvaus saulės šildymo principais.  Iš esmės tai yra tiesiog stačiakampio formos skylė žemėje, kuri turėtų būti nuo 6 iki 8 metrų gylio. Kai anga yra iškasama, ji tuoj pat turi būti uždengiama plastikiniu apdangalu. Ilgiausia stačiakampės angos kraštinė turėtų gauti daugiausiai saulės žiemą, kuri yra Pietuose, šiaurės pusrutulyje, ir Šiaurėje pietų pusrutulyje. Konstrukcijos gale turėtų būti stora sustumtos žemės siena, tuo tarpu priekyje – daug plonesnė siena, kuri leistų pasukti plastikinį stogą teisingu būdu ir kampu.

Dėl to, kad „walipini“ yra statomas po žeme, jis taip pat produktyviai pasinaudoja žemės šiluma, o tai reiškia, kad tuomet reikia daug mažiau energijos prišildyti jo vidų, palyginti su įprastiniu šiltnamiu. Statinys, žinoma, privalo būti nepralaidus vandeniui, teisingai vėdinamas, turi teisingu kampu gauti saulės ir turėti tinkamą drenažo sistemą.

pozeminio siltnamio vidus

saules kampai

Stogas atlieka dvi funkcijas, t.y. apsaugo augalus ir išlaiko šiltnamyje karštį. Plastikinis stogas sudarytas iš dviejų sluoksnių plastiko: vieno lakšto, esančio viršuje ir vieno, esančio stogo / polių apačioje. Jis užsandarina skylę žemėje ir sukuria izoliacinę oro erdvę daržui arba sodui po žeme. Be to, jis taip pat įleidžia ir saulės šilumą bei ją sulaiko, taip sukurdamas vienodą temperatūrą „walipini“ viduje ir palaiko sėkmingą daržovių augimą ištisus metus.

pozeminio siltanmio ventiliacija

5 6 pozeminis siltnamis prie namo

„Benson“ institutas pastatė 6 metrų gylio ir 23 metrų pločio „walipini“ modelio lauką La Paz, Bolivijoje, kuris, jų teigimu, kainavo tik apie 300 dolerių (apie 800 lt.). Žema kaina buvo dėl gero savanorių darbo ir dėl medžiagų, tokių kaip plastikinių ultravioletinių spindulių (UV) apsauginių lakštų dengimui ir PVC vamzdžių, kurie yra labai prieinami kainos atžvilgiu, naudojimo.  Na bet manom Lietuviškam išradingumui niekas neprilygs ir patys surasim būdų kaip pasistatyti pigų Walipini’uka.  (Jei jau išbandėt palikit komentarą.)

{ 1 comment… add one }
  • Andrius 2019-01-22, 12:56

    Negasdinkit zmoniu. Ne 6-8m o 6-8 pedos. Kas iseina 1.8-2.4 m

Leave a Comment