≡ Menu

Būdai Sumažinti Žmogaus Organizmo Toksinų Krūvį

Šiuolaikiniame pasaulyje mes esame nuolat veikiami įvairių toksinų, juos įkvepiame oru, suvalgome maiste ir naudojame produktuose. Laikui bėgant, šie toksinai gali kaupiasi mūsų organizmuose ir prisidėti prie įvairių sveikatos problemų. JAV net gi yra naujas terminas – Tiksiškų Namų Sindromas (toxic house syndrome) su kuriuo susiduria naujakuriai tik įsikraustę į savo naują namą. Tikiuose namuose nauji šeimininkai pasijaučia blogai, pradeda sirgti, išsivysto įvairiausius lėtinius sutrikimus, o daktarai dažnai negeba nustatyti tikrosios priežasties.

Namuose galima susidurti su įvairiomis toksinų rūšimis, kurios prisideda prie organizmo teršimo ir gali sukelti ligas. Toksinai gali patekti į mūsų organizmą per įkvėpimą, odos kontaktą arba maistą. Štai vos tik keletas toksinų, kurie gali būti rasti namuose ir kaip jie gali prisidėti prie ligų atsiradimo:

 1. Dulkės ir dulkių erkutės: Dauguma namų yra užteršti dulkių, kuriose gali būti įvairių cheminės kilmės toksinų, tokiais kaip alergenai, pesticidai arba sunkieji metalai. Jų nuolatinis įkvėpimas gali sukelti kvėpavimo takų problemas, alergijas ar astmą.
 2. Chemikalai valymo priemonėse: Dauguma valymo priemonių, kurias naudojame namuose, gali turėti kenksmingų medžiagų, tokias kaip amoniakas, chloras ar fenoliai. Ilgalaikis šių chemikalų naudojimas gali sukelti dirgiklių reakcijas, galvos skausmus, odos dirginimą ar net plaukų slinkimą.
 3. Formaldehidas: Formaldehidas yra cheminė medžiaga, kuri dažnai naudojama daugelyje namų produktų, tokių kaip dažai, lakas, plytų klijai ir baldų dangos. Ilgalaikis formaldehido įkvėpimas gali sukelti kvėpavimo takų dirginimą, galvos skausmus, odos problemų ar net vėžį.
 4. Polichlorinti bifenilai: Polichlorinti bifenilai (PCB) buvo naudojami ankstesniuose elektros prietaisų izoliacijos, kondensatorių ir transformatorių gamybos procesuose. PCB gali būti išlaisvinti iš senų elektros prietaisų ir kaupiasi organizme. Ilgalaikis PCB poveikis gali sukelti kepenų pažeidimus, imuninės sistemos disfunkciją ir net vėžį.
 5. Azbestas: Azbestas buvo dažnai naudojamas buitiniuose ir statybiniuose produktuose dėl jo atsparumo ugniai ir šilumai. Susidūrimas su azbestu gali sukelti plaučių ligas, įskaitant plaučių vėžį.
 6. Lakieji organiniai junginiai (LOJ) yra cheminės medžiagos, kurios išgaruoja į orą iš įvairių daiktų ir produktų. Jų sudėtyje gali būti kenksmingų junginių, kurie gali turėti neigiamą poveikį žmonių sveikatai. Šios medžiagos gali būti rastos daugelyje vietų namuose. Pavyzdžiui, dažai, lakai ir spalvos, kurias naudojame sienoms ir baldams dažyti, gali turėti LOJ. Taip pat LOJ gali būti šilumos izoliacijos medžiagose, plytelėse, kilimuose ir netgi įvairiuose valymo produktuose, kaip antai aerozoliai, dezinfekavimo priemonės ar kvepalai. LOJ paprastai nėra labai toksiški, tačiau turi sudėtinį/augantį (angl. compounding) ilgalaikį poveikį sveikatai. “Poveikis sveikatai apima akių, nosies ir gerklės dirginimą; galvos skausmus, koordinacijos praradimą, pykinimą; kepenų, inkstų ir centrinės nervų sistemos pažeidimus. Kai kurios organinės medžiagos gali sukelti vėžį gyvūnams; kai kurie įtariami ar žinomi sukeliantys vėžį žmonėms. Pagrindiniai požymiai ar simptomai, susiję su buvimu LOJ aplinkoje, yra junginės dirginimas, diskomfortas nosyje ir gerklėje, galvos skausmas, alerginė odos reakcija, dusulys, cholinesterazės lygio sumažėjimas serume, pykinimas, vėmimas, kraujavimas iš nosies, nuovargis, galvos svaigimas.” – Wikipedia

Šios išvardytos medžiagos gali prisidėti prie bendro organizmo teršimo ir sukelti įvairias sveikatos problemas, įskaitant kvėpavimo takų ligas, odos reakcijas, galvos skausmus, imuninės sistemos sutrikimus ar net vėžį. Svarbu atkreipti dėmesį į savo namų aplinką ir būti sąmoningiems dėl toksinų buvimo.

Yra praktiškų žingsnių, kuriuos galime imtis, norėdami sumažinti toksinų krūvį ir gerinti bendrą savijautą. Šis straipsnis apžvelgia penkis pagrindinius būdus sumažinti jūsų toksinų apkrovą ir skatinti sveiką gyvenimo būdą.

 1. Apžiūrėkite savo aplinką: Toksinai gali būti rasti namų valymo priemonėse, asmeninės higienos priemonėse ir net mūsų namuose esančiame ore. Pradėkite pakeisdami cheminius valymo priemones natūraliomis alternatyvomis, tokiais kaip actas, kepimo soda ar augaliniai produktai. Renkites ekologiškas ir netoksiškas asmeninės priežiūros priemones, pvz., muilus, šampūnus ir kosmetiką. Gerinkite vidinių patalpų oro kokybę naudodami oro valytuvus, atidarę langus vėdinimui ir įsigydami kambarinius augalus, kurie natūraliai filtruoja teršalus.
 2. Pasirinkite ekologiškus maisto produktus: Dažniai auginamame produkte dažnai būna pesticidų likučių, o perdirbti maisto produktai gali būti praturtinti priedais ir konservantais. Pasirinkdami ekologiškus maisto produktus, galite sumažinti žalingų chemikalų poveikį. Renkites ekologiškus vaisius, daržoves ir grūdus, kai tik tai įmanoma. Be to, apsvarstykite galimybę į savo mitybą įtraukti daugiau natūralių, neapdorotų maisto produktų, tokios kaip švieži vaisiai, daržovės, ankštiniai augalai, riešutai ir sėklos. Šie maisto produktai, turintys daug naudingų medžiagų, gali palaikyti organizmo natūralius detoksikacijos procesus.
 3. Parama organizmo detoksikacijos procesams: Mūsų organizmas turi natūralius mechanizmus, skirtus toksinams pašalinti. Remiant šiems procesams, galima padidinti jų efektyvumą. Gerkite pakankamai vandens, kad organizmas galėtų išskirti toksinus. Regularus fizinis aktyvumas skatina prakaitavimą, kuris padeda pašalinti toksinus. Vartokite daug skaidulų turinčių maisto produktų, pvz., daržoves, vaisius ir visus grūdus, kad palaikytumėte sveiką virškinimą ir žarnyno judrumą. Be to, tam tikri augalai ir papildai, tokie kaip pieno erškėtrožė, dirbtinio pašarų užrišiklio šaknis ir ciberžolė, gali padėti palaikyti kepenų funkciją, kuri yra svarbi detoksikacijai.
 4. Mažinkite aplinkos toksinų poveikį: Nors neįmanoma visiškai išvengti aplinkos toksinų, galite imtis priemonių, kad sumažintumėte poveikį. Sumažinkite plastikinių indų naudojimą ir rinkitės stiklo ar nerūdijančio plieno alternatyvas. Būkite atsargūs su asmeninės priežiūros priemonėmis ir kosmetika, kurių sudėtyje yra žalingų ingredientų, tokių kaip parabenai, ftalatai ir sintetiniai kvapai. Filtruokite geriamąjį vandenį, kad pašalintumėte chlorą ir sunkiuosius metalus. Renkantis drabužius ir lovų apmušalus, stenkitės rinktis natūralius audinius, kad sumažintumėte kontakto su ugnies slopinimo medžiagomis ir chemikalais, naudojamais įprastiniame tekstilės gamybos procese.
 5. Valdykite streso lygį: Nuolatinis stresas gali neigiamai paveikti organizmo gebėjimą efektyviai detoksikuoti. Įdiekite streso mažinimo technikas, tokias kaip meditacija, gilus kvėpavimo pratimus, joga ar praleidimas laiko gamtoje. Užsiimkite veiklomis, kurios teikia džiaugsmą ir atpalaidavimą, tai padės palaikyti bendrą savijautą ir organizmo tinkamą toksinų šalinimą.

Mažinant toksinų apkrovą, žengiate aktyvų žingsnį siekiant skatinti sveikesnį gyvenimą. Sąmoningai renkdamiesi aplinką, maistą ir gyvenimo būdą, galite sumažinti toksinų poveikį ir palaikyti organizmo natūralius detoksikacijos procesus. Valykite savo aplinką, pasirinkite ekologiškus maisto produktus, paramos organizmo detoksikacijos procesams, mažinkite aplinkos toksinų poveikį ir valdykite streso lygį. Šie būdai suteikia galimybę paimti savo sveikatos kontrolę ir žengti link švaraus, sveiko ateities.

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment