≡ Menu

Gyvsidabris: nuodas, toksinas, esminis anti-maistas

Ar kada nors žaidėte su tais “sidabriniais” kamuoliukais? Dar vieno, dabar jau draugo, iš Slovakijos trumpa istorija iš jo FB sienos: Kai man buvo 8 metai, dantistė man įdėjo mano pirmas amalgamines plombas. Netrukus po to, du mėnesius buvau paguldytas į ligoninę su “nenustatyta mase“ mano plaučių rentgenogramoje, o tonzilėse taip pat buvo didelis uždegimas. Per tuos 2 mėnesius sulaužiau 5 termometrus ir daug dienų slapta žaidžiau su šiuo skystu „žaisliuku“. Didžiulis kiekis. Tada slaugytoja pagaliau pamatė, ką aš darau, supyko ir išsigando, ėmėsi priemonių jį sutvarkyti ir net pakeitė mano kambarį. Visas gyvenimas tapo keistas ir toksiškas po amalgamų ir tų termometro kamuoliukų žaidimo. Daugiau nei 25 metai iššvaistyti – nebūdamas savimi, linkęs į alkoholį, narkotikus, nerimą, drovumą, visą tą išprotėjusią “mad hatter” sriubą. Taip NIEKADA neturėtų nutikti niekam, bet taip atsitiko milijonams. Bent jau dabar turime atsakymus į klausimą, KODĖL buvome keisti, kodėl negalime nuolat gerai jaustis savo odoje, taip pat turime priemonių, kad pamažu, bet užtikrintai atsigautume po šios beprotiškos mirtinos žmonijos sukeltos klaidos. (P.S. Amlagama – 50% gyvsidabris, kuris pastoviai garuoja mūsų burnoje. “Mad hatter” – tai istorinis terminas: Skrybėlių kūrėjai ar kepurių kūrėjai dažniausiai pasižymėjo neaiškia kalba, drebėjimu, dirglumu, drovumu, depresija ir kitais neurologiniais simptomais; iš čia ir posakis „pamišęs kaip kepurininkas“. Vėliau, šie simptomai buvo susieti su profesijoje įprastu lėtiniu gyvsidabrio poveikiu.)

(Iš karto atsiprašau: versta kompiuterio pagalba, greitu laiku patobulinsiu, bet dabar svarbiausia – esmė.)

STRAIPSNIO SANTRAUKA
• Lėtinis kumuliacinio, mažų dozių gyvsidabrio poveikio poveikis yra nepakankamai pripažintas tiek pagrindinių, tiek alternatyvių sveikatos priežiūros institucijų, taigi ir visuomenės. Gyvsidabris gali sukelti arba prisidėti prie daugelio lėtinių ligų, įskaitant neurologinius sutrikimus, širdies ir kraujagyslių ligas, metabolinį sindromą, lėtinį nuovargį, fibromialgiją, antinksčių ir skydliaukės problemas, autoimunitetą, virškinimo sutrikimus, alergijas, cheminį jautrumą, psichines ligas, miego sutrikimus ir lėtines infekcijas, pvz. Laimo ir Candida. Gyvsidabrio toksiškumas turėtų būti įtariamas asmenims, turintiems daugybę sveikatos problemų.
• Lėtinio gyvsidabrio toksiškumo diagnozė dažnai būna sudėtinga, nes natūrali organizmo apsauga gali užmaskuoti arba uždelsti simptomus. Natūrali apsauga priklauso nuo genetinio jautrumo, epigenetinių veiksnių, mikroelementų būklės ir alostatinės apkrovos (akumuliacinio kūno nusidėvėjimo). Be to, gyvsidabrio sulaikančių asmenų kraujyje, šlapime ir plaukuose gali būti priešingai.
• Vystymosi langas nuo pastojimo iki ankstyvos vaikystės yra labai pažeidžiamas gyvsidabrio. Gyvsidabris yra epigenetinis toksiškas (veikiantis genų ekspresiją ateityje), taip pat neurotoksiškas. Žala gali būti nuolatinė; todėl prevencija yra svarbiausia.
• Daugumai žmonių gyvsidabris yra svarbiausias toksinis organizme. Skatindamas oksidacinį stresą ir mažindamas antioksidacinę apsaugą, įskaitant glutationo sistemą, gyvsidabris apskritai silpnina organizmo reakciją į toksines medžiagas, įskaitant patį gyvsidabrį.
• Dėl gyvsidabrio toksiškumo atsiranda papildomos mitybos poreikis, siekiant ištaisyti žalą ir suteikti daug fermentų kofaktorių, kurie gali išstumti užblokuotus fermentus. Angliavandenių netoleravimas gali būti gyvsidabrio toksiškumo simptomas, o riebalai gali būti tinkamiausias kuras. Daugelis žmonių, sergančių lėtiniu gyvsidabrio toksiškumu, nustatė, kad maistinių medžiagų turtinga dieta yra naudingas atspirties taškas simptomams palengvinti. Individualūs papildai taip pat gali būti naudingi norint įveikti didelį mitybos išeikvojimą ir nenatūralią toksinę būseną.

Gyvsidabris yra neįprastai klastinga toksiška medžiaga, galinti sukelti arba prisidėti prie daugelio lėtinių ligų. Jo poveikis įvairioms kūno sistemoms gali vienas kitą sustiprinti, sukelti sudėtingą pažeidimo ir disfunkcijos procesą. Pavyzdžiui, slopindamas glutationo sistemą, kuri yra labai svarbi detoksikacijai, gyvsidabris tęsia užburtą jautrumo ir toksiškumo ratą. Dėl to gyvsidabris skatina mitybos išeikvojimą, oksidacinį stresą, hormonų sutrikimus, imuninės sistemos pokyčius ir neurotransmiterių sutrikimus. Tai savo ruožtu gali sukelti blogą virškinimą, nesandarią žarną, alergiją maistui, pakitusią žarnyno florą ir autoimunitetą.

Nepaisant to, kad gyvsidabris gali pakenkti organizmui, jį nesunku aptikti, o daugelis nukentėjusių asmenų net neįsivaizduoja, kad jų nepaaiškinamos sveikatos problemos atsirado dėl buvusio ar nuolatinio gyvsidabrio poveikio. Dar daugiau painiavos, simptomai gali pasireikšti skirtingai, priklausomai nuo individo poveikio, gyvenimo būdo, genetikos ir mikroelementų būklės. Vienam žmogui gyvsidabrio toksiškumas gali pasireikšti kaip autoimuninė liga (pvz., Hashimoto tiroiditas, išsėtinė sklerozė arba sisteminė raudonoji vilkligė), o kitas gali patirti nuotaikos, elgesio, mokymosi ar psichikos problemų. Be to, galimai ilga delsa reiškia, kad simptomai kartais pasireiškia praėjus mėnesiams ar metams po poveikio nutraukimo. 1,2

Daugelis gyvsidabrio toksiškumo simptomų yra neaiškūs, primenantys priešlaikinį ląstelių senėjimą. Kita vertus, kai kurie simptomai yra ryškesni, pavyzdžiui, eretizmas. Sąvoka eretizmas (arba paraudimas), kilęs iš asmens polinkio raudonuoti, 3 apima daugybę asmenybės bruožų, įskaitant baikštumą, nepasitenkinimą, ginčytiną jausmą, nesaugumą, bukumą, nelankstumą, susijaudinimą ir padidėjusį jautrumą kritikai bei jutiminiam stimuliavimui. 4–6 Atsižvelgiant į subtilų, bet atkartojamą gyvsidabrio poveikį emocijoms, tikėtina, kad daugybę problemų, dėl kurių kaltas charakteris, asmenybė ar stresas, iš tikrųjų gali sukelti arba apsunkinti mažas gyvsidabrio toksiškumas.

PLAČIUS POVEIKIS IR TOKSIŠKUMAS
Mažai tikėtina, kad sveikatos priežiūros institucijos pateiks naudingų gairių dėl gyvsidabrio rizikos dėl kelių priežasčių. Pirma, gyvsidabrį sunku tirti tiek techniškai, tiek politiškai; todėl mokslinės išvados apie kai kurias rizikas lieka neapibrėžtos. Antra, gyvsidabrio poveikis yra nespecifinis ir daugiafaktorinis. Galiausiai, didelė dalis poveikio yra jatrogeninė, kurią sukelia sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai ar institucijos, todėl tai yra nepopuliari tema. Taigi visuomenė gali gauti įvairių pranešimų iš sveikatos priežiūros institucijų ir agentūrų apie įprasto gyvsidabrio poveikio riziką, atsižvelgiant į tai, ar toks poveikis susijęs su odontologija, jūros gėrybių vartojimu ar vakcinomis.

Daugumai žmonių pagrindiniai gyvsidabrio poveikio šaltiniai (1 lentelė) yra elementinio gyvsidabrio garai iš dantų amalgamų ir metilo gyvsidabris (organinis gyvsidabrio junginys) iš dietinių žuvų. Etilo gyvsidabrio (kito organinio gyvsidabrio junginio) tam tikrose vakcinose, kurių sudėtyje yra timerosalio, yra mažesni kiekiai, tačiau jie gali būti labai toksiški nėštumo ir ankstyvos vaikystės laikotarpiu.

Visos trys gyvsidabrio formos yra lengvai pasisavinamos ir lengvai pasiskirsto visame kūne. Būdami lipofiliniai (turi afinitetą lipidams), jie greitai išeina iš kraujotakos, praeina per biologines membranas ir koncentruojasi ląstelėse, įskaitant smegenų ląsteles. 7 Gyvsidabris ypač traukia daug sieros turinčių organelių (specializuotų ląstelių struktūrų), tokių kaip mitochondrijos. Patekęs į ląstelę, gyvsidabris (cheminis simbolis Hg) greitai oksiduojasi iki Hg2+, kuris, kaip hidrofilinė (vandenį mėgstanti) ir lipofobinė gyvsidabrio forma, negali lengvai prasiskverbti pro biologines membranas. Taigi ši gyvsidabrio forma įstringa ląstelėse ir sukelia nuolatinę žalą. 7 Gyvsidabris turi ypatingą afinitetą smegenims, kur jis gali likti neribotą laiką. 7,8Jis taip pat kaupiasi epitelio audiniuose, organuose ir liaukose, pavyzdžiui, seilių liaukose, skydliaukėje, kepenyse, kasoje, sėklidėse, prostatoje, prakaito liaukose ir inkstuose bei žarnyno trakto ir odos epitelyje. 7

Aplinkos apsaugos agentūros (EPA) duomenimis, 2–7 procentai vaisingo amžiaus moterų JAV kelia susirūpinimą dėl gyvsidabrio kiekio kraujyje. 9 Yra pagrindo manyti, kad susirūpinimą keliantys reguliavimo lygiai yra per silpni. 2012 m. atliktas tyrimas parodė silpnesnį kortizolio atsaką ir aukštesnius uždegiminius žymenis, kai gyvsidabrio kiekis kraujyje gerokai mažesnis už EPA nustatytą galimo pavojaus sveikatai lygį (5,8 mikrogramai litre). 10 Be to, keturi neurologinio vystymosi sutrikimai (dėmesio stokos / hiperaktyvumo sutrikimas, autizmas, traukuliai ir mikčiojimas) paveikia beveik 11 procentų visų JAV gimimų, ty 30 procentų daugiau nei per pastarąjį dešimtmetį. 11 Subklinikinis smegenų funkcijos sumažėjimas yra dar dažnesnis, paveikiantis iki 15 procentų gimimų. 12

Gyvsidabrio toksiškumą gali sustiprinti kitų toksiškų metalų, įskaitant šviną, kadmį ir aliuminį, poveikis. Gyvsidabris ir švinas yra ypač sinergiški. Tiesą sakant, viename tyrime gyvsidabrio dozė, kurios pakaktų nužudyti 1 procentą laboratorinių žiurkių (mirtina dozė „LD01“), kartu su švino doze, pakankama nužudyti 1 procentą, nužudė 100 procentų žiurkių. 13 Panašus bandymas su gyvsidabriu ir aliuminiu kultivuotuose neuronuose nužudė 60 procentų ląstelių, kai buvo sujungtos dvi mažos dozės toksiškos medžiagos (LD01). 14 Įrodyta, kad net antibiotikai pagerina gyvsidabrio pasisavinimą, susilaikymą ir toksiškumą. 14 Be to, atrodo, kad testosteronas vystymosi metu sustiprina gyvsidabrio toksiškumą, o estrogenas apsaugo nuo jo. 15Tai gali paaiškinti, kodėl daugiau berniukų nei mergaičių diagnozuojami autizmo spektro sutrikimai ir dėmesio stokos sutrikimai.

Dantų amalgamos plombos
Dantų amalgama – medžiaga, naudojama „sidabrinėms“ plomboms, pradedant XIX a., yra apie 50 procentų gyvsidabrio. Sveikatos ir odontologijos institucijos amalgamą laiko saugia, remdamosi tyrimais, kurie buvo skirti aptikti akivaizdžią žalą, tačiau netyrė subtilaus ar ilgalaikio poveikio. Vadinasi, laisvas mokslinis sutarimas ilgą laiką atmetė idėją apie dantų amalgamų gyvsidabrio toksiškumą, nurodydamas populiacijos tyrimus, rodančius, kad žmonės, kuriems yra didelė ekspozicija, ir net žmonės, kurių kūno našta, nebūtinai turi toksiškumo simptomų. Į tuos, kurie dėl savo ligų kaltina amalgamas, buvo žiūrima kreivai.

Tačiau gyvsidabris yra labai lakus, o amalgamos nuolat išskiria dujas burnoje. Įrodymai rodo, kad amalgamų poveikio pakanka, kad būtų pakenkta jautriems žmonėms. 15 Naujausio metalų toksikologijos vadovėlio gyvsidabrio skyriaus autoriai apskaičiavo, kad maždaug 1 procentas gyventojų klinikinėmis ligomis serga dėl dantų amalgamų. 7 Šis skaičiavimas greičiausiai bus labai neįvertintas, nes neįtraukiamos kitos diagnozės, kurios gali turėti gyvsidabrio komponentą, pvz., išsėtinė sklerozė. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) apskaičiavo, kad įprasta sugerto gyvsidabrio dozė iš amalgamų yra nuo vieno iki dvidešimt dviejų mikrogramų per dieną, o dauguma verčių svyruoja nuo vieno iki penkių mikrogramų per dieną. 16Įvairūs veiksniai, įskaitant dantenų kramtymą ir bruksizmą, gali padidinti šią ekspoziciją iki maždaug šimto mikrogramų per dieną. 7 Preliminarūs įrodymai taip pat rodo, kad tam tikros elektromagnetinės spinduliuotės rūšys, įskaitant mobiliųjų telefonų EMR ir magnetinio rezonanso tomografiją (MRT), gali padidinti gyvsidabrio garų išsiskyrimą iš dantų amalgamų. 17

Per pastaruosius dešimt metų žmonių tyrimais buvo užfiksuota daugiau nei tuzinas bendrų genetinių variantų, kurie perteikia padidėjusį jautrumą gyvsidabriui, 1,18 , o tai rodo, kad genai skatina jautrumą (ir atsparumą) gyvsidabrio toksiškumui. 19 Tikėtina, kad jų bus dar šimtai, nes gyvsidabris atakuoja sierą baltymuose, o organizme yra dešimtys tūkstančių genetiškai nulemtų sieros turinčių baltymų, iš kurių daugelis gali turėti variantų, kurie prisideda prie jautrumo. 7Kandidatai yra susiję ne tik su metilinimu ir detoksikacija, bet ir su vitaminų ir mineralų (ty fermento kofaktoriaus) absorbcija, transportavimu ir metabolizmu. Deja, politikos formuotojai, sveikatos priežiūros institucijos ir odontologijos pramonė dar turi apsvarstyti genetinio jautrumo klausimą. Iš tiesų, milijonams vaikų ir suaugusiųjų, kuriems taikomos subsidijuojamos odontologijos programos (įskaitant karinę šeimos dantų priežiūrą ir indėnų paslaugas), amalgama vis dar yra beveik vienintelė dantų atkūrimo galimybė.

2009 m., nepaisant daugybės priešingų mokslinių įrodymų, JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) pakartojo dantų amalgamos saugumą. Nuo 2016 m. viešųjų interesų grupės ginčija šią „galutinę amalgamos taisyklę“ federaliniame teisme. Bylinėtinas klausimas yra tai, ar amalgama laikoma implantu, todėl gamintojai turėtų pateikti saugumo įrodymus, ir ar toksiškumo įspėjimai, kurie odontologams pateikiami pagal ženklinimo reikalavimus, taip pat turėtų būti pateikti pacientams. Norvegija, Danija ir Švedija uždraudė dantų amalgamą, o nuo 2015 metų gegužės Europos Komisijos mokslinis komitetas rekomenduoja nėščiųjų ir vaikų plombavimui naudoti alternatyvas be gyvsidabrio. 20

Tiesą sakant, vaisiaus neuronai yra jautresni gyvsidabrio toksiniam poveikiui nei bet kuri kita ląstelių rūšis. 7 Gyvsidabris iš motinos kūno lengvai prasiskverbia pro placentą ir kaupiasi vaisiui, kaip parodė pomirtiniai tyrimai su žmonėmis ir gyvūnais. 7 Audinių kultūroje pastebimas aiškus poveikis nervų augimui, kai gyvsidabrio koncentracija yra lygiavertei amalgamą turinčių motinų naujagimiams, kurių poveikis nėra žinomas. 7 Be to, gyvsidabrio kiekis vaisiaus vandenyse, virkštelės kraujyje, placentos audiniuose ir motinos piene, priklausomai nuo dozės, yra labai susijęs su motinos dantų amalgamos plombų skaičiumi. 7,21Tyrimai su žmonėmis ir gyvūnais rodo, kad padaugėja persileidimų, naujagimių mirties, mažo gimimo svorio ir vystymosi sutrikimų, susijusių su gyvsidabrio poveikiu. 7

Tarsi kumuliacinio nuolatinio amalgamos poveikio nepakaktų, nesaugus amalgamos pašalinimas taip pat gali sukelti ūmų gyvsidabrio garų poveikį. Taigi pacientai, norintys amalgamos plombą pakeisti mažiau toksiškomis alternatyvomis, turi įvertinti, ar odontologai taiko tinkamas apsaugos priemones. Tarptautinė burnos medicinos ir toksikologijos akademija (IAOMT), profesionali odontologijos organizacija, parengė protokolą ir mokymo programą, kuria siekiama sumažinti gyvsidabrio garų poveikį pacientui, odontologui ir personalui šalinant amalgamą. Vaisingo amžiaus moterims amalgamą reikia pašalinti taip, kad būtų išvengta 12–18 mėnesių iki pastojimo, taip pat nėštumo ir maitinimo krūtimi.

MAISTINĖ ŽUVYS
Natūralūs gyvsidabrio išmetimai iš Žemės plutos ir vandenynų sudaro 60–70 procentų metinio gyvsidabrio išmetimo į atmosferą. Likę 30–40 procentų yra priskirtini žmogaus veiklai. 7 Patekęs į atmosferą dėl natūralios arba žmogaus veiklos, gyvsidabris nusėda dirvožemyje ir vandenyje, kur patenka į maisto grandinę. Gyvsidabris kaupiasi žuvyse, ypač didelėse, ilgaamžėse vandenyno žuvyse.

Gyvsidabrio kiekis žuvyse labai skiriasi priklausomai nuo rūšies ir individo – nuo ​​mažiau nei 0,1 milijono dalių (ppm) lašišoms ir sardinėms iki daugiau nei 1 ppm kai kuriuose dygliažuvės, ryklio, kardžuvės ir karališkosios skumbrės pavyzdžiuose. Įprastoje 3,5 uncijos (vieno šimto gramų) žuvies porcijoje gali būti nuo kelių iki daugiau nei šimto mikrogramų gyvsidabrio. Tune yra nedidelis kiekis, kuris skiriasi priklausomai nuo rūšies. FDA nustato 1 ppm gyvsidabrio taršos komercinėse žuvyse veiksmų lygį. Tai reiškia, kad federaliniams pareigūnams leidžiama konfiskuoti produktus, kurie viršija šią ribą, tačiau tai nereiškia, kad jie iš tikrųjų tai daro.

Dėl natūralaus gyvsidabrio išsiskyrimo žmonės visada susidurdavo su gyvsidabriu tam tikrose žuvyse. Kol veikia natūralios organizmo apsaugos sistemos, gyvsidabrio turinčių žuvų galima vartoti saikingai. Sveikiems žmonėms žarnyno metalotioneinai (metalų saugyklų molekulių klasė, kurią gyvsidabris gali bendrai pažeisti) gali išskirti prarytą gyvsidabrį ir lėtai leisti jam pasišalinti. Selenas, aptariamas toliau, taip pat suteikia tam tikrą apsaugą nuo gyvsidabrio ir yra žuvyje bei kituose maisto produktuose.

VAKCINOS
Vienas iš labiausiai prieštaringų aspektų, susijusių su vakcinomis, yra gyvsidabrio kiekis jose. Maždaug iki 2004 m. daugelyje vaikiškų vakcinų buvo timerosalio – konservanto ir adjuvanto, kurio 50 procentų sudaro etilo gyvsidabris. Dešimtajame dešimtmetyje JAV smarkiai išaugo timerosalio poveikis vaikams, nes JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) įtraukė naujų vakcinų į vaikų vakcinų kalendorių. Kūdikiai, griežtai laikantys CDC vakcinos grafiko per šį laikotarpį, paprastai vien per pirmuosius šešis gyvenimo mėnesius gaudavo iki 187,5 mikrogramų gyvsidabrio. 22 Kaip parodyta 2 lentelėje, tai buvo nuo trijų difterijos-stabligės-ląstelinio kokliušo (DTaP), Haemophilus influenzae b tipo (Hib) ir hepatito B (HB) vakcinų dozių, o vėliau buvo sušvirkštos papildomos DTaP ir Hib dozės. .23

Etilo gyvsidabriui nėra reglamentuojamų saugos standartų. Tačiau, kadangi etilo gyvsidabris yra chemiškai panašus į metilo gyvsidabrį (gyvsidabrio formą, esančią maistinėse žuvyse), galime palyginti 187,5 mikrogramų etilo gyvsidabrio dozę su saugia etalonine metilo gyvsidabrio doze, nustatyta EPA. Ši etaloninė dozė yra 0,1 mikrogramo vienam kūno svorio kilogramui per parą lėtinio poveikio atveju, atitinkanti maždaug 0,3 mikrogramo per dieną naujagimiui ir 0,6 mikrogramo per dieną šešių mėnesių kūdikiui. Vidutiniškai įvertinus 187,5 mikrogramų ekspoziciją (iš tikrųjų tiekiama keliomis koncentruotomis dozėmis) per šešių mėnesių laikotarpį, gauta 1,04 mikrogramo paros dozė yra žymiai didesnė už EPA „saugią“ referencinę 0,3–0,6 mikrogramo per dieną dozę. metilo gyvsidabrio poveikiui kūdikiams. Be to,24,25, ypač kai taikomas etilo gyvsidabriui. Iš tiesų, gali nebūti slenksčio, užkertančio kelią neigiamam neuropsichologiniam poveikiui vaikams 24,26 , kurių smegenys sparčiai vystosi. Be to, skirtingai nuo metilo gyvsidabrio, suvartoto iš žuvų, sušvirkštam etilo gyvsidabriui netaikomi natūralūs gynybos mechanizmai, susiję su nurijimu, įskaitant metalotioneinus ir seleną.

1999 m. JAV visuomenės sveikatos tarnyba paragino iš vaikiškų vakcinų pašalinti timerosalį. Dėl pasiūlos ir paklausos problemų prireikė kelerių metų, kol buvo pereita prie alternatyvų, turinčių sumažintą timerosalio kiekį, o vėliau be timerosalio. 22 Tačiau tuo laikotarpiu, kai timerosalis buvo pradėtas laipsniškai atsisakyti kitų vaikų vakcinų, vakcina nuo gripo, kurios sudėtyje yra timerosalio, tapo svarbiu nauju gyvsidabrio poveikio vaisiams ir vaikams šaltiniu. Taip yra todėl, kad CDC 2002 m. pradėjo rekomenduoti skiepyti gripo vakciną vaikams nuo šešių iki dvidešimt trijų mėnesių, taip pat nėščioms moterims antrąjį ir trečiąjį trimestrą, nors tuo metu tai buvo vienintelė vakcina, patvirtinta šioms grupėms. buvo konservuotas timerosaliu. 22Tada CDC agresyviai padidino dozavimą ir išplėtė gripo vakcinos tikslines grupes, rekomenduodama dvigubą dozę šešių ir septynių mėnesių kūdikiams, taip pat vėlesnes metines dozes ir dozę visoms nėščioms moterims, nebeapsiribojančia antra. ir trečiąjį trimestrą. 22 2013 m. daugiau nei pusė gripo vakcinų vis dar buvo išsaugota naudojant timerosalį, 22 – buvo prieinamos ne timerosalio vakcinos, atsižvelgiant į pasiūlos ir paklausos dinamiką. 2015 m. gripo sezono metu trūkus vakcinų nuo gripo be timerosalio, Kalifornijos gubernatorius pasirašė išimtį, leidžiančią kūdikiams ir vaikams skiepyti timerosalio turinčias vakcinas, nepaisant ankstesnio valstijos apribojimo.

Kaip ir daugiadozėse gripo vakcinose, kai kuriose daugiadozėse meningokokinio meningito vakcinose ir stabligės toksoidinėse (revakcinacijose) vakcinose (nerekomenduojama jaunesniems nei šešerių metų vaikams) taip pat yra timerosalio kaip konservanto, kurio kiekis svyruoja nuo 12,5 iki 25 mikrogramų vienoje dozėje. 27,28Nuo 2016 m. kai kurių kitų vaikiškų vakcinų preparatų, tokių kaip daugiadozės DTaP ir DTaP/Hib kombinuotos vakcinos, gamybos procese vis dar naudojamas timerosalis. Remiantis CDC, šiose vakcinose didžioji dalis timerosalio išfiltruojama ir lieka „pėdsakai“ timerosalio.29 Galutinis rezultatas, pasak timerosalio tyrinėtojų, yra toks: „apytikslis maksimalus timerosalio [gyvsidabrio] poveikis per visą gyvenimą. – konservuotų vakcinų… dabar yra daugiau nei dvigubai daugiau nei būtų buvę, jei būtų buvęs iki 2000 m. 22

Keletas pavienių teismo bylų JAV ir kitose šalyse post facto pripažino, kad dėl tam tikrų gerai dokumentais pagrįstų genetinių polinkių skiepų sužalojimui, įskaitant kai kuriuos mitochondrijų sutrikimus, tam tikri vaikai patyrė nuolatinius neurologinius pažeidimus. Genetinis jautrumas atsiranda nuolat, tačiau augantis judėjimas įpareigoti vakcinas iki šiol nesugebėjo atpažinti šios sudėtingos tikrovės.

KITAS GYVsidabrio POVEIKIS
Keletas kitų gaminių ilgainiui vartotojus paveikė gyvsidabriu. Iki septintojo dešimtmečio kūdikiams skirtuose dantukų dygimo milteliuose buvo gyvsidabrio kalomelio pavidalu, o sugedę gyvsidabrio termometrai daugelyje šalių buvo įprasta poveikio rizika iki 2000-ųjų pradžios. Kontaktinių lęšių tirpaluose buvo timerosalio, o kadaise plačiai naudojamas antiseptikas, vadinamas Mercurochrome, turėjo gyvsidabrio ir bromo junginio merbromino.

1998 m. FDA uždraudė gyvsidabrį kaip aktyvią nereceptinių produktų sudedamąją dalį, pareikšdama, kad jis nėra „bendrai pripažintas saugiu“ (GRAS). Nepaisant to, FDA ir toliau leidžia naudoti gyvsidabrį kaip neaktyvų ingredientą, jei jo kiekis yra mažesnis nei šešiasdešimt penkios milijoninės dalys. Kosmetikos srityje FDA reglamentai dėl kosmetikos nereikalauja, kad etiketėje būtų atskleistos sudedamosios dalys, kurios sudaro mažiau nei 1 procentą produkto. Dėl to kai kuriuose blakstienų tušuose vis dar yra timerosalio kaip antimikrobinio ir konservanto.

Kompaktiškose fluorescencinėse lempose (CFL) paprastai yra apie keturis miligramus (keturis tūkstančius mikrogramų) gyvsidabrio, kurio dalis sugedus išsiskiria gyvsidabrio garų pavidalu. 3 lentelėje šio toksiško išsiskyrimo koncentracija palyginama su įvairiais reglamentuojančiais saugos standartais. CFL šalininkai teigia, kad dėl CFL siūlomos energijos taupymo, įskaitant sumažėjusį gyvsidabrio išmetimą iš anglimi kūrenamų elektrinių, jie yra pageidaujami (diskusija, kuri nepatenka į šio straipsnio taikymo sritį).

Galiausiai, svarbūs vietinio gyvsidabrio poveikio šaltiniai gali būti deginimo krosnys, anglimi kūrenamos elektrinės, krematoriumai ir kiti pramoniniai procesai. Daugiau nei dešimtmetį EPA bandė apriboti gyvsidabrio išmetimą iš JAV anglies gamyklų maždaug 90 procentų, tačiau dėl šios taisyklės vyksta teisminis ginčas, o teisės ekspertai prognozuoja, kad jos įgyvendinimas bus atliktas po kelerių metų. Kai kuriose šalyse aukso gavybos metodai, kuriuose naudojamas gyvsidabris, tebėra reikšmingas kalnakasių ir vietos gyventojų poveikio šaltinis. JAV kalnakasiai naudojo šiuos metodus aukso karštinės metu.

VYSTYMOSI IR EPIGENETINIS TOKSIŠKUMAS
Vystymosi laikotarpis nuo pastojimo iki ankstyvos vaikystės yra pažeidžiamumo langas, kai tiek epigenetiniai, tiek neurologiniai pažeidimai gali atsirasti, kai ekspozicija yra daug mažesnė, nei žinoma, sukelianti toksiškumą suaugusiesiems. Epigenetika reiškia genų ekspresijos pakeitimą (genų įjungimą ir išjungimą) – dažniausiai per aplinkos veiksnius – nekeičiant pačios DNR nukleotidų sekos tokiu būdu, kuris gali būti perduodamas palikuonims.

Gyvsidabris yra stiprus nerimą keliantis epigenetinis toksiškas agentas, turintis tiek tiesioginį, tiek netiesioginį poveikį genų ekspresijai. Gyvsidabris tiesiogiai nukreiptas į cisteiną, kuris apima daugumos genų transkripcijos faktorių DNR surišimo vietas. Be to, jis nukreiptas į cisteiną DNR metiltransferazės fermentuose, kurie atlieka svarbų vaidmenį (DNR metilinimas) normalioje genų ekspresijoje. Netiesiogiai gyvsidabris skatina stiprų oksidacinį stresą. Yra žinoma, kad ankstyvojo gyvenimo stresoriai sukelia genų ekspresijos pokyčius, kurie sudaro sąlygas
ligai vėlesniame gyvenime. 30 Taigi, deja, gyvsidabrio poveikis bet kuriam iš tėvų, net prieš pastojant, gali paveikti paties vaiko genetinę išraišką.

Epigenetinis pažeidimas gali svyruoti nuo lengvo iki sunkaus, o atsiradęs fenotipas gali apimti tokias charakteristikas kaip dantų deformacijos, trumparegystė, veido asimetrija ir kūno neproporcingumas. Tokios charakteristikos aprašytos novatoriškoje Westono A. Price knygoje „ Nutrition and Physical Degeneration“ 31 , kurios idėjas Chrisas Masterjohnas vėliau išplėtojo tirdamas riebaluose tirpius vitaminus; Sally Fallon Morell ir Thomaso Cowano Kūdikių ir vaikų priežiūros knygoje Maitinančios tradicijos ; 32 ir epigenetiškesniame Catherine ir Luke Shanahanų Deep Nutrition . 33

GYVsidabris, KAIP ANTIMATRIENTAS
Gyvsidabris lengvai jungiasi su sulfhidrilu, sieros rūšimi, dar vadinama tioliu. Tiolis yra pagrindinė aminorūgšties cisteino reaktyvioji vieta, kuri yra visur biochemiškai aktyviuose baltymuose, tokiuose kaip fermentai. Žmogaus kūne yra dešimtys tūkstančių fermentų, kurie skatina pagrindinius biologinius procesus.

Gyvsidabris taip pat stipriai jungiasi su selenu – kelių dešimčių fermentų, dalyvaujančių atliekant tokias gyvybiškai svarbias užduotis kaip skydliaukės funkcija ir smegenų antioksidantų apsauga, kofaktoriumi. Nors teigiama, kad selenas apsaugo nuo gyvsidabrio toksiškumo, jo apsauginę galią riboja jo prieinamumas ląstelėse. Tai lemia inkstų procesai, ribojantys tokių mineralų kiekį kraujyje, ir specializuoti kanalai ląstelės membranoje, kontroliuojantys mineralų transportavimą iš kraujotakos į ląsteles. Kita vertus, lipofilinis gyvsidabris, patekęs į ląsteles, neturi tokių ribų. Be to, gyvsidabris gali blokuoti selenoproteiną P – medžiagą, kuri kaupia ir perneša seleną į ląsteles. 34 Todėl selenas siūlo tik ribotą apsaugą nuo gyvsidabrio poveikio.

Svarbiausias organizmo tarpląstelinis antioksidacinis mechanizmas yra glutationo sistema. Glutationas detoksikuoja gyvsidabrį, sujungdamas jį (procese, vadinamame glutationo konjugacija), į mažiau toksišką formą, tinkamą išsiskyrimui su tulžimi. Nustatyta, kad glutationo sistema yra labai svarbi detoksikuojant timerosalį. 35Tačiau kadangi glutationo molekulėje ir su ja susijusiuose fermentuose naudojamas cisteinas, jie taip pat yra gyvsidabrio taikiniai. Gyvsidabris gali pažeisti organizmo glutationo sistemą tiek išeikvodamas pačią glutationo molekulę, tiek blokuodamas fermentus, kurie sintetina ir perdirba glutationą bei palengvina jo naudojimą. Mažindamas glutationą ir išjungdamas su glutationu susijusius fermentus, gyvsidabris pablogina daugelio toksinių medžiagų, ironiška, įskaitant patį gyvsidabrį, detoksikaciją, todėl padidėja toksiškumas.

Pažeisdamas metilinimo fermentus, įskaitant metionino sintazę, gyvsidabris sutrikdo metilinimo ciklo reguliavimą – biocheminį kelią, kurio metu yra perdirbama sieros turinti aminorūgštis metioninas, todėl susidaro du svarbūs produktai: s-adenozilmetioninas (SAMe), universalus organizmo metilatorius; ir cisteinas, transsulfuracijos kelio pirmtakas, kuris savo ruožtu gamina glutationą, sulfatą ir tauriną. Pažeisdamas metionino sintazės fermentą, gyvsidabris blokuoja ne tik detoksikaciją per transsulfuracijos kelią, kuris gamina glutationą, bet ir daugelio hormonų bei neurotransmiterių, kuriems reikalingi metilo donorai, pvz., SAMe, gamybą. Metilo donorų trūkumas taip pat slopina DNR metiltransferazės fermentų, reguliuojančių genų ekspresiją, aktyvumą.

Gyvsidabris puola ne tik sierą fermentuose, bet ir funkcinių baltymų sierą ląstelių membranose. Tai apima membranos transportavimo kanalus, kurie leidžia mikroelementams patekti į ląsteles. Vienas iš rezultatų yra pakitusi daugelio esminių mineralų homeostazė, kuri gali pasirodyti neįprastai didelė arba maža ištyrus ir yra daugelio lėtinių ligų aspektas, kuriam nėra kito aiškaus paaiškinimo. Gyvsidabris taip pat gali nukreipti į kolageno, jungiamojo audinio, esančio kraujagyslėse, žarnyne ir visame kūne, disulfidinius ryšius. Dar svarbiau, kad gyvsidabris sutrikdo vykstančią kolageno, kaulų ir kremzlių sintezę ir atstatymą, tiek sutrikdydamas reikalingus fermentus, tiek išeikvodamas vitaminą C, kuris yra būtinas kofaktorius. Taigi gyvsidabris gali būti susijęs su artritu, osteoporoze ir jungiamojo audinio sutrikimais.

OKSIDACINIS STRESAS
Gyvsidabris skatina oksidacinį stresą keliais vienas kitą stiprinančiais būdais. Ląstelėse gyvsidabris koncentruojasi mitochondrijose, organelėse, kurios sintezuoja ATP (adenozino trifosfato) energiją. Ten gyvsidabris išstumia geležį ir varį, paversdamas juos laisvaisiais radikalais, galinčiais sukelti nuolatinį oksidacinį stresą, nebent būtų apsaugotas antioksidantais. Gyvsidabris taip pat blokuoja mitochondrijų fermentus, sukurdamas reaktyviųjų deguonies rūšių, įskaitant laisvuosius radikalus, perprodukciją. Atsiradęs oksidacinis stresas dar labiau pažeidžia mitochondrijų fermentus, taip pat kenkia mitochondrijų membranoms ir mitochondrijų DNR.

Mitochondrijų disfunkcija gali sukelti pieno rūgšties perprodukciją ir sukelti metabolinę acidozę, kuri išeikvoja mineralus ir gali skatinti tam tikrus patogenus. Mitochondrijų pažeidimas dar labiau išeikvoja ląstelių energiją, sukurdamas neproporcingą remonto poreikį, įamžindamas užburtą ratą. 21 Mitochondrijų disfunkcija gali paveikti imunitetą, virškinimą, pažinimą ir bet kurią daug energijos suvartojančią organizmo sistemą ir yra pagrindinė daugelio lėtinių ligų dalis.

Oksidacinis stresas tęsia dar vieną užburtą ciklą, kuriame laisvieji radikalai sukelia lipidų peroksidaciją. Šios savaime plintančios grandininės reakcijos metu atakuojamos ląstelių membranose esančios nesočiosios riebalų rūgštys, kurios pačios tampa laisvaisiais radikalais ir galiausiai sukelia per didelį membranų ir kitų barjerų pralaidumą ir sukelia dar daugiau žalos.

MINERALŲ DISREGULIAVIMAS
Kaip jau minėta, metalotioneinai yra daug cisteino turinčios metalo saugojimo molekulės, kurios, atrodo, atlieka cinko ir vario saugojimo vaidmenį. Didelis jų kiekis randamas žarnyne. Kai metalotioneinai tampa prisotinti gyvsidabrio, jie nebegali laikyti cinko ar vario arba apsaugoti organizmo nuo gyvsidabrio.

Dėl kelių priežasčių daug dažniau nuo gyvsidabrio kenčiantys žmonės kenčia nuo mažo cinko, o ne nuo vario. Pirma, cinko šaltiniai su maistu yra labiau riboti nei vario. Antra, vario perteklius išsiskiria į tulžį ir pašalinamas iš organizmo su išmatomis, tačiau daugeliui žmonių tulžies nutekėjimas yra vangus ir (arba) užkietėja viduriai, todėl varis kaupiasi kepenyse. Be to, estrogenų dominavimas, kuris gali padidėti gyvsidabrio paveiktiems asmenims dėl įprastų hormonų disbalanso, sukelia vario susilaikymą. Estrogenų dominavimas yra dažnas, ypač moterims, dėl plastiko, sojos, linų ir kitų estrogeninių maisto produktų, taip pat hormoninių kontraceptinių produktų. Galiausiai, variniai vamzdžiai, vario spiralės ir vario sulfatas, purškiamas ant augalų kaip priešgrybelinis preparatas (net ant daugelio ekologiškų kultūrų), padidina bendrą vario kiekį.

Gyvsidabris sukelia esminių mineralų, tokių kaip magnis ir cinkas, transportavimo anomalijas, dėl kurių šių mineralų reikia papildomai. Be to, dėl mažo magnio ir (arba) cinko kiekio pablogėja daugelis sveikatos būklių, kurias sukelia gyvsidabrio toksiškumas, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligas, fibromialgiją, autizmo spektro sutrikimą (ASD), dėmesio stokos sutrikimus ir depresiją. Tačiau ne kiekvienam gyvsidabrio ekspozicijos žmogui praeityje trūksta visų šių maistinių medžiagų, todėl svarbu pažymėti, kad mineralai turi sudėtingų sinergetinių ir antagonistinių ryšių. Kaip ką tik matėme, mažą cinko kiekį dažnai lydi didelis vario kiekis, o mažą magnio kiekį dažnai lydi didelis kalcio kiekis minkštuosiuose audiniuose.

NEUROLOGINIAI SUTRIKIMAI
Sveikatos priežiūros institucijos ir toliau cituoja keletą tyrimų, kuriuose nepavyko rasti priežastinio ryšio tarp ASD ir gyvsidabrio36, o asociacija tebėra tabu pagrindinėje medicinoje ir žiniasklaidoje. Nepaisant to, daugelis kitų tyrimų rodo ryšį, ir toks ryšys yra plačiai vertinamas kaip biologiškai tikėtinas. 7 Įrodyta, kad autizmas susijęs su oksidaciniu stresu, mitochondrijų disfunkcija, imuniniais ar uždegiminiais procesais, sutrikusiu jutimo procesu ir nenormalia mineralų homeostaze – visa tai atitinka gyvsidabrio toksiškumą. 37 Nustatyta, kad autistiški vaikai vaisiaus vystymosi metu ir ankstyvoje kūdikystėje patiria žymiai didesnį gyvsidabrio poveikį, matuojant pieniniuose dantyse esantys metalai. 38Asmenims, sergantiems ASD, taip pat dažnai trūksta cinko. 39 Kiti dažnai pastebėti mineralų disbalansai sergant ASD apima mažą kalcio, geležies, magnio, mangano ir seleno kiekį, taip pat didelį vario ir padidėjusį toksiškų metalų kiekį, nors juos kartais gali būti sunku nustatyti atliekant bandymus, kaip aprašyta vėliau.

Dėmesio deficito sutrikimas (ADD) ir dėmesio trūkumo/hiperaktyvumo sutrikimas ( ADHD) yra dažni ankstyvieji radiniai gyvsidabrio paveiktiems vaikams.18 Nustatyta, kad cinko trūkumas yra ADHD biologinis žymeklis39, o nenormalus ADHD mineralų profilis atrodo gana panašus į kad autizmui ir nuotaikos sutrikimams, išskyrus tai, kad ADHD paprastai apima geležies perteklių. Be to, vario disreguliacija yra pagrindinis ADHD veiksnys. 40 Daugelis tyrimų taip pat praneša apie glaudų ryšį tarp cinko trūkumo ir klinikinės depresijos, o simptomų sunkumas atvirkščiai koreliuoja su cinko kiekiu serume. Buvo pranešta, kad sumažėjęs cinko, kalcio, geležies ir seleno kiekis yra pogimdyminės depresijos rizikos veiksniai. 39

Kiti su gyvsidabriu susiję neurologiniai ir psichikos sutrikimai yra narkolepsija, obsesinis-kompulsinis sutrikimas, šizofrenija, bipolinis sutrikimas, Tourette sindromas ir pasienio asmenybės sutrikimas, taip pat neurodegeneraciniai sutrikimai, tokie kaip Alzheimerio liga, Parkinsono liga ir išsėtinė sklerozė. Įrodyta, kad kiekvienas iš jų yra susijęs su oksidaciniu stresu, uždegimu, mitochondrijų disfunkcija ir mineralų disbalansu – visa tai galima priskirti gyvsidabriui. Šios ligos yra sudėtingos, todėl mažai tikėtina, kad tyrimais su žmonėmis bus nustatytas tiesioginis priežastinis ryšys su vienu rizikos veiksniu, kuris būtų pakankamai stiprus, kad patenkintų skeptikus, tačiau vis daugiau įrodymų rodo, kad gyvsidabris vaidina svarbų vaidmenį. 41

Gyvsidabrio sukeliamas neuromediatorių disbalansas sustiprina mineralų reguliavimo sutrikimus, susijusius su šiomis daugeliu sąlygų. Pavyzdžiui, gyvsidabris padidina sužadinamojo neuromediatoriaus glutamato ekstraląstelinį lygį, taip per daug aktyvuodamas glutamato receptorius ląstelių paviršiuje. 42 Glutamato amplifikaciją dar labiau sustiprina gyvsidabris slopina raminamąjį neuromediatorių GABA. 37 Gyvsidabris blokuoja GABA receptorius, neproporcingai naikina GABA gaminančius Purkinje neuronus ir pažeidžia glutamato dekarboksilazę (GAD), fermentą, atsakingą už glutamato pavertimą GABA. Be to, gyvsidabrio glutamato ir GABA reguliavimas yra susijęs su depresija ir savižudybėmis. 21,43,44

PAKEISTI MIKROBIOTAI, VIRŠKINIMO DISFUNKCIJA IR IMUNINĖ SVEIKATA
Žinoma, kad gyvsidabris keičia žarnyno mikrobiotą, todėl padidėja nepageidaujamų gyvsidabriui atsparių bakterijų rūšių, kurios taip pat gali išsivystyti atsparumas antibiotikams, kiekis. 37,45,46 Pavyzdžiui, oportunistinės mielės Candida albicans gali peraugti ir sukelti daugybę nemalonių simptomų. Šią disbiozę gali sustiprinti gyvsidabrio sukeltas imuninės sistemos reguliavimo sutrikimas ir metabolinės acidozės skatinimas. Visa tai neigiamai veikia virškinimą, imunitetą ir psichinę sveikatą. 47-49

Gyvsidabris taip pat slopina keletą fermentų, turinčių įtakos virškinimui, įskaitant skrandžio vandenilio-kalio-ATPazę, fermentą, kuris leidžia sintezuoti druskos rūgštį per skrandžio protonų siurblį. Be to, skatindamas oksidacinį stresą, gyvsidabris perkelia autonominę nervų sistemą į simpatinį (streso) režimą, slopindamas virškinimą. Be to, dėl mitochondrijų disfunkcijos, nuo kurios kenčia daugelis gyvsidabrio paveiktų asmenų, sutrinka virškinimas ir kitos kūno funkcijos. Pažeisdamas ir žarnyną, ir kraujo-smegenų barjerą, gyvsidabris sukelia žarnų nesandarumą, o tai savo ruožtu sukelia alergiją maistui ir smegenų sutrikimus, kuriuos sukelia netinkamai virškinami baltymai, patenkantys į kraują. Gana dažnas atvejis, kai iš dalies virškinami baltymai maisto produktuose, kuriuose yra glitimo ir kazeino, gali būti metabolizuojami į opioidinius peptidus, gluteomorfiną ir kazomorfiną.

Gyvsidabrio poveikis žarnynui gali sustiprinti jo poveikį imuninei sistemai. Yra žinoma, kad gyvsidabris sukelia alergijas, susilpnina imunitetą ir autoimunitetą51, o toks imuninės funkcijos sutrikimas turi įtakos daugeliui lėtinių ligų. Sumažėjęs imunitetas padidina jautrumą lėtinėms infekcijoms, tokioms kaip Laimo ir Candida. Galiausiai, nors techniškai tai nėra alergija, gyvsidabris, perkraunantis organizmo detoksikacijos sistemą ir blokuojant medžiagų apykaitos fermentus gyvuose ir kituose audiniuose, gali sukelti daugybę cheminių jautrių, todėl įprastos, bet nepageidaujamos cheminės medžiagos, pvz., kvapiosios medžiagos, metabolizuojamos nepilnai ir susidaro toksiški tarpiniai produktai.

SKYDLIEKĖS, HPA IR SU STRESU SUSIJĘ SUTRIKIMAI
Gyvsidabris koncentruojasi liaukose, įskaitant skydliaukę ir hipofizę, ir pažeidžia pagumburio-hipofizės-antinksčių (HPA) ašį. HPA funkcija ir skydliaukės funkcija yra glaudžiai tarpusavyje susijusios, o vienos sistemos pažeidimas dažnai sukelia kitos. Gyvsidabris blokuoja nuo seleno priklausomą fermentą, kuris skydliaukės hormoną tiroksiną (T4) paverčia jo aktyvia forma – trijodtironinu (T3). Deja, nepaisant simptomų, atsiradęs hipotirozė dažnai nepastebimas atliekant įprastinį kraujo tyrimą, kurio metu paprastai tikrinamas tik skydliaukę stimuliuojančio hormono (TSH) kiekis – hormonas, kurį išskiria hipofizė, signalizuojanti skydliaukei gaminti T4. Kitas skydliaukės funkcijos slopinimas yra gyvsidabrio sukeltas seleno ir cinko, kurie yra skydliaukės fermentų kofaktoriai, išeikvojimas.

Gyvsidabrio sukeltas oksidacinis stresas yra lėtinio streso tipas, kuris išeikvoja HPA ašį. Taigi, gyvsidabris yra susijęs su simptomų, vadinamų antinksčių nuovargiu, grupe. Besivystantis požiūris rodo, kad antinksčių nuovargis nėra liaukų problema, o smegenų streso problema. 52 Ankstyvas gyvsidabrio poveikis taip pat sukelia epigenetinį HPA ašies pažeidimą, kuris gali sutrikdyti atsaką į stresą visą gyvenimą. Tai gali apimti tendenciją į aukštą arba žemą pradinį kortizolio lygį, taip pat sumažėti dinaminis kortizolio atsakas į stresą. 53Pastarasis sukelia negalią sukeliantį blogos savijautos ir streso netoleravimą. Kita vertus, didelis pradinis kortizolio lygis gali jaustis mažiau sekinantis, tačiau tai yra katabolinė būsena, galinti paskatinti kitaip sveikų audinių degeneraciją.

METABOLINIAI SUTRIKIMAI, NUTUKIMAS IR ŠIRDIES KRAUJAGYSLIŲ LIGOS
HPA disreguliacija ir skydliaukės disfunkcija stipriai veikia medžiagų apykaitą ir svorį. Kaip epigenetinis toksiškas, gyvsidabris gali sukelti daugybę medžiagų apykaitos problemų, įskaitant cukraus kiekio kraujyje problemas, atsparumą insulinui ir streso netoleravimą. Šie simptomai gali išlikti visą gyvenimą ir ateities kartoms. Be to, gyvsidabris sutrikdo daugelio fermentų, reikalingų maistui paversti energija, veiklą, įskaitant piruvato dehidrogenazę, kuri reikalinga angliavandenių, bet ne riebalų ar baltymų metabolizmui. Hipoglikemijos simptomai, kurie būdingi toksiniam gyvsidabriui, gali neatspindėti tikrojo mažo cukraus kiekio kraujyje, bet gali rodyti sutrikusią fermentų veiklą smegenyse ir (arba) HPA ašyje. Kiti gyvsidabrio veikiami fermentai yra citrinų rūgšties ciklo ir elektronų transportavimo grandinės fermentai, dėl kurių ATP energija yra maža. Gyvsidabris taip pat blokuoja insulino receptorius, skatina aukštą insulino kiekį, taigi ir riebalų kaupimąsi. Gyvsidabris gali sukelti svorio padidėjimą arba mažėjimą, priklausomai nuo to, ar vyrauja medžiagų apykaitos sutrikimas ar žarnyno disfunkcija.

Kalbant apie gyvsidabrio vaidmenį sergant širdies ir kraujagyslių ligomis, gyvsidabris oksiduoja kraujagysles ir cholesterolį, todėl susidaro arterijų apnašos. Gyvsidabris skatina trombozę ir endotelio disfunkciją kraujagyslėse. 54 Gyvsidabris gali sukelti aukštą arba žemą kraujospūdį, priklausomai nuo to, ar vyrauja arterijų kalcifikacija, arterijos pablogėjimas ir HPA disfunkcija. Puikus pavyzdys, kaip gyvsidabris kaupiasi tam tikruose audiniuose, trylikos pacientų, sergančių tam tikru širdies nepakankamumu, biopsijos tyrimas parodė, kad gyvsidabrio kiekis miokarde buvo dvidešimt du tūkstančius kartų didesnis nei įprastai. 55

MITYBA
Alternatyvios sveikatos bendruomenė pripažįsta mikroelementų vaidmenį skatinant fizinę ir psichinę sveikatą bei optimalų vaiko vystymąsi. Mažiau žinomas toksiškumo vaidmuo mažinant mikroelementų būklę ir analogiškas mikroelementų būklės vaidmuo stiprinant arba sumažinant toksiškumą.

Dėl gyvsidabrio padarytos žalos atsiranda papildomos mitybos poreikis, norint ištaisyti žalą ir skatinti užblokuotus fermentus. Maistinių medžiagų turinčios dietos yra labai svarbios, o tikslingas papildymas gali padėti įveikti nenatūralią toksinę būseną. Kadangi gyvsidabris kiekvieno žmogaus maistinių medžiagų būklei turi unikalų poveikį, būtų protinga pasirinkti individualų požiūrį, o ne papildyti visas galimai išeikvotas maistines medžiagas. Be to, gyvsidabrio toksiškumo turintys žmonės dažnai yra jautrūs maistui, ypač glitimui, kazeinui ir sojai. Kartais reikia keisti mitybą, kad būtų galima kontroliuoti uždegimą ir kitus simptomus, atsirandančius dėl šio maisto jautrumo. Nuolat valgant maistą, kuriam esame alergiški ar netoleruojami, sutrinka detoksikacija, pernelyg apkraunant virškinimo ir šalinimo organus,

Aukštos kokybės riebalai yra tinkamiausias kuras nuo toksinio gyvsidabrio, tiekiantis labai reikalingus riebaluose tirpius vitaminus ir padedantis stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje. Svarbu valgyti įvairius sveikus riebalus iš gyvūninės ir augalinės kilmės. Kadangi ir smegenų audinys, ir fosfolipidinis dvisluoksnis ląstelės membranos sluoksnis didžiąja dalimi yra sudaryti iš sočiųjų riebalų, žole šertų gyvulinių riebalų, tokių kaip taukai, taukai, ghi ir sviestas, vartojimas prisideda prie atsistatymo. Menkių kepenų aliejus, kepenys, aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo ekologiškas alyvuogių aliejus, raudonųjų palmių aliejus ir taukai yra svarbūs riebaluose tirpių vitaminų šaltiniai.

Riebalų apykaitai reikia mažiau fermentų nei angliavandenių metabolizmui, todėl gyvsidabris turi mažiau galimybių jį blokuoti. Sutrikę fermentai sulėtina energijos gamybą ir gali susidaryti toksiškų tarpinių produktų, dėl kurių kai kurie angliavandeniai gali netoleruoti maisto. Angliavandeniai taip pat gali padidinti insulino, riebalų kaupimo hormono, kiekį, kuris jau gali būti didelis dėl gyvsidabrio toksiškumo. Galiausiai, daug angliavandenių turinčiuose maisto produktuose dažniau nei riebiuose maisto produktuose yra antinutrientų, tokių kaip fitatai, oksalatai ir lektinai.

Kaulų sultinys idealiai tinka virškinimo gleivinei ir jungiamojo audinio atstatymui bei lengvai pasisavinamų aminorūgščių ir kitų maistinių medžiagų tiekimui. Kasdienis kaulų sultinio vartojimas gali padėti atkurti pernelyg didelį žarnyno pralaidumą, dėl kurio gyvsidabriui toksiški asmenys dažnai sukelia alergiją maistui ir autoimuniją. Glutaminas yra viena iš svarbiausių aminorūgščių, reikalingų žarnyno gleivinei atkurti. Glutaminas ir glicinas, kurių abiejų gausu kaulų sultinyje, yra organizmo glutationo gamybos pirmtakai. Vitaminas B6 ir magnis gali palengvinti glutamato pavertimą GABA. 56 Esant jautrumui glutamatui, kaulų sultinį patartina virti ne ilgiau kaip tris keturias valandas.

Burokėlių gira gali pagerinti tulžies nutekėjimą ir taip pagerinti gyvsidabrio bei kitų toksinių medžiagų išsiskyrimą su tulžimi, ypač tiems, kuriems būdingas vidurių užkietėjimas. Kiti probiotiniai maisto produktai, tokie kaip rauginti kopūstai, taip pat yra naudingi kaip gydymo programos dalis. Gera idėja pradėti nuo nedidelio probiotinių maisto produktų kiekio ir palaipsniui didinti, kiek toleruojate.

Maistas, kuriame gausu vitaminų A, C, D ir E, turi svarbių antioksidacinių ir imuninę sistemą moduliuojančių savybių. Pavyzdžiui, vitaminas C padeda atstatyti pažeistą kolageną ir gali būti gaunamas iš įvairių maisto šaltinių, jei toleruojama, nors reikėtų pasikliauti tik saldesniais vaisiais, nes tai gali sukelti problemų žmonėms, turintiems problemų su cukraus kiekiu kraujyje. Geri vitamino C šaltiniai yra erškėtuogės, gvajavos, acerola vyšnios, citrinos, žaliosios citrinos, apelsinai, greipfrutai, lapiniai kopūstai, brokoliai, žiediniai kopūstai, Briuselio kopūstai, papajos, mangai, ananasai, kiviai ir braškės. Žmonės, kenčiantys nuo tiolio jautrumo, aptarto toliau, turės vengti arba apriboti daržovių, įtrauktų į sąrašą, vartojimą (žr. „Sieros maisto produktai“ toliau esančioje šaltinių juostoje). Turint omenyje, kad kepenys turi du detoksikacijos būdus – I fazę (suskaido medžiagas) ir II fazę (naujų medžiagų susidarymą), gali būti protinga greipfrutus vartoti tik retkarčiais. Taip yra todėl, kad greipfrutas gali stimuliuoti II fazę ir sulėtinti I fazę. (Išimtis yra, jei I fazė jau žinoma kaip pernelyg aktyvi, palyginti su II faze.)

Žmonėms, sergantiems lėtiniu gyvsidabrio toksiškumu , mineralų reguliavimo sutrikimas yra daug ryškesnis nei bendrai populiacijai57, kaip ir kiti mitybos trūkumai ir maisto netoleravimas. Kiekvienas gyvsidabriui toksiškas žmogus turi unikalų mineralinių medžiagų disbalanso derinį, kuris turi įtakos gyvsidabrio toksiškumo išraiškai ir nurodo konkretų maistinių medžiagų derinį, kuris gali palengvinti. Apskritai, du mineralai, kuriuos dažniausiai išeikvoja gyvsidabris, yra magnis ir cinkas. Organų mėsa turi daug maistinių medžiagų ir gali padėti aprūpinti šiais išeikvotais mineralais bei svarbiais vitaminais. Pavyzdžiui, kepenyse yra daug vitaminų A ir B12taip pat cinko, magnio ir seleno. Žalios lapinės daržovės, dilgėlės, tinkamai išmirkyti lęšiai (jei toleruojama) ir tinkamai paruošti migdolai taip pat yra geri magnio šaltiniai. Dilgėlės yra puikus daugelio kitų vitaminų ir mineralų šaltinis, jas galima dėti į sriubas arba mėgautis kaip arbatą. Maistas, kuriame gausu cinko, yra labai svarbus, bet, deja, austrės, turtingiausias cinko šaltinis, taip pat turi daug kadmio ir kitų sunkiųjų metalų. Taigi raudona mėsa ir paukštiena kartu su tinkamai išmirkytomis sezamo ir moliūgų sėklomis bei pušies riešutais gali būti tinkamesni cinko šaltiniai gyvsidabrio paveiktiems žmonėms, turint omenyje, kad cinką daug efektyviau pasisaviname iš gyvulinės kilmės maisto nei iš augalinių šaltinių.

Brazilijos riešutai yra geras seleno šaltinis ir, skirtingai nei žuvys, kuriose taip pat daug seleno, juose nėra potencialiai problemiško gyvsidabrio kiekio. Tačiau seleno kiekis braziliniuose riešutuose skiriasi priklausomai nuo dirvožemio, kuriame riešutai auginami (kaip ir visuose maisto produktuose). Braziliškuose riešutuose yra daug nesočiųjų riebalų ir jie gali blogai išsilaikyti, jei gausiai mirkomi, tačiau mirkymas per naktį gerai veikia vidutinio klimato sąlygomis. Kalbant apie seleną žuvyje, galima teigti, kad kai gyvsidabris viršija natūralią organizmo apsaugą, jūros gėrybėse esantis selenas ne taip veiksmingai apsaugo gyvsidabrį. Taigi žmonės, žinantys ar įtariantys gyvsidabrio problemą, nustatydami savo žuvies suvartojimo lygį, turi atsižvelgti į naudą ir riziką.

Apskritai, žmogaus tikslas turėtų būti valgyti kuo mažiau ribojančią maistinių medžiagų turinčią dietą. Įtartinų maisto produktų pašalinimas ir vėl įtraukimas į rinką yra geriausias būdas įvertinti, ar konkretūs maisto produktai yra problemiški. Daugeliui vaikų ir suaugusiųjų, turinčių toksišką gyvsidabrį, dieta yra be glitimo ir be kazeino, o kiti gali toleruoti vieną ar abu šiuos maisto produktus. Papildomas netoleravimas, kurio yra per daug, kad juos būtų galima išvardyti, gali įvairiai paveikti gyvsidabriui toksiškus asmenis. Nepriklausomai nuo konkrečios dietos, organizmo gebėjimas detoksikuoti sumažės vartojant alkoholį, cukrų, rafinuotą krakmolą, perdirbtą maistą, kofeiną ir vaistus, ir daugeliui sergančių asmenų sukels nemalonių simptomų.

Įprastas vyno sulfitų netoleravimas rodo, kad yra sutrikęs sulfito oksidazės fermentas, reikalingas toksiškam sulfitui paversti naudingu sulfatu. Šį fermentą galima sustiprinti papildant jo kofaktoriumi molibdenu. Kadangi gyvsidabris blokuoja medžiagų apykaitos fermentus, tokius kaip fenolsulfotransferazės, kai kurie maisto junginiai, pvz., fenoliai, gali iš dalies metabolizuotis į toksiškus tarpinius produktus, dėl kurių dažnai atsiranda tokių reakcijų, kaip raudoni skruostai ir (arba) ausys, ir padidėjęs aktyvumas valgant maistą, kuriame yra daug fenolių. 58 Per didelis mielių augimas gali padidinti jautrumą maisto produktams, kuriuose yra daug tiolio ir daug oksalatų.

Maisto produktus, kuriuose yra daug laisvųjų tiolių, kai kurie gyvsidabrio paveikti asmenys gali blogai toleruoti, ypač jei pažeidžiamas transsulfuracijos kelias, kaip gali nutikti esant molibdeno trūkumui. Kiti sieros turintys maisto produktai, pavyzdžiui, raudona mėsa ir organų mėsa, tokių problemų nesukelia. Žinoma, svarbu laikytis dietos, kurioje būtų visos nepakeičiamos aminorūgštys, įskaitant tas, kuriose yra sieros. Velionis Andrew Cutleris, knygų „Amalgamos liga: diagnozė ir gydymas 56“ ir „Plaukų testo interpretacijos: paslėptų toksinių dalykų paieška“ 57 autorius.pažymėjo, kad maistas, kuriame yra daug laisvojo tiolio (įskaitant ankštinius augalus, pieno produktus, kopūstų šeimą ir kiaušinius), gali sukelti simptomus daugeliui nuo gyvsidabrio paveiktų žmonių, iš dalies padidindamas cisteino kiekį plazmoje, kuris gali padidėti dėl gyvsidabrio ir jo biocheminių savybių. efektai. Vegetariška dieta yra ypač žalinga daugeliui žmonių, kenčiančių nuo toksinio gyvsidabrio, pogrupiui, nes vegetariškos dietos, kuri modifikuota taip, kad sumažintų laisvojo tiolio šaltinius, gauti pakankamai baltymų praktiškai neįmanoma.

Kitas daugeliui gyvsidabriui toksiškų asmenų problematiškas maistas yra kalendros lapai, kuriuose yra kompleksonų, galinčių perskirstyti gyvsidabrį, todėl jautriems asmenims pablogėja simptomai. Deja, alternatyvūs sveikatos specialistai kartais rekomenduoja kalendrą dideliais kiekiais tiek maisto, tiek papildų pavidalu. Taip pat dažnai rekomenduojama naudoti chlorelę, kuri yra nepatartina naudoti maisto papildų dėl galimo užteršimo iš aplinkos, kurioje ji auginama, ir dėl lipopolisacharidų kiekio, kuris gali sukelti uždegiminį stresą. 59

BANDYMAS
Deja, gyvsidabrio toksiškumo tyrimas nėra paprastas. Gyvsidabris gali kauptis tokiuose organuose kaip smegenys, net jei kraujo, šlapimo, išmatų ir plaukų kiekis yra mažas. Patartina vengti šlapimo bandymų, kurių metu chelatoriaus dozė yra pakankamai didelė, kad sukeltų didelį oksidacinį stresą dėl toksiškų metalų persiskirstymo į tikslinius organus, tokius kaip smegenys ir inkstai. Porfirino plokštė gali atskleisti toksiškų metalų, įskaitant gyvsidabrį, pėdsaką. Porfirinai yra nepageidaujami šalutiniai produktai, atsirandantys, kai toksinės medžiagos blokuoja fermentus. Tačiau kadangi porfirinai lengvai sunaikinami60, klaidingai neigiamų rezultatų rizika yra didelė, nebent mėginys būtų apdorojamas atsargiai.

Plaukų elementų tyrimas yra dar viena galimybė, atskleidžianti akivaizdų esminių mineralų homeostazės sutrikimą – esminių plaukų mineralų kiekis atrodo neįprastai didelis ir (arba) mažas. Taigi plaukų elementų bandymas gali būti ekonomiškas lėtinio gyvsidabrio toksiškumo atrankos testas. Atkreipkite dėmesį, kad kai plaukuose nereguliuojamas esminių mineralų kiekis, didelis pagrindinių mineralų kiekis gali nereikšti tinkamos tarpląstelinės būklės, o tiesiog reikšti didelį išsiskyrimą plaukuose.

Šiame į mitybą orientuotame straipsnyje aptariamos gydymo gyvsidabriu galimybės, tačiau rekomenduojame būti atsargiems svarstant detoksikacijos protokolus. Dėl labai toksiškų gyvsidabrio produktų daugelis produktų gali būti nesaugūs (pvz., chlorelė ir kalendra) arba gali būti naudojami nesaugiai (pvz., alfa lipoinė rūgštis). Daugelyje maisto papildų yra alfa lipoinė rūgštis, neįspėjus apie jos metalus chelatines savybes. Kai vartoja asmenys, turintys gyvsidabrio dantų amalgamų arba kurių organizme yra gyvsidabrio našta, alfa lipoinė rūgštis gali ištraukti gyvsidabrį iš dantų ir kitų audinių, bandydama subalansuoti jo lygį visame kūne ir smegenyse. Tai ypač tragiška, kai tai susiję su vaisiaus poveikiu. Siūlome visiems, norintiems pagilinti savo žinias apie gyvsidabrio detoksikaciją, perskaityti Andrew Cutlerio knygas (žr. šaltinių šoninę juostą).56,57 Katlerio darbas yra naudingiausias moksliškai pagrįstų paaiškinimų apie gyvsidabrio toksiškumą ir daugybę jo padarinių rinkinys. Reikėtų pažymėti, kad Katlerio chelatacijos protokolas, nors ir pagrįstas moksline teorija, yra prieštaringas ir nekelia pavojaus.

IŠVADOS
Merkurijaus toksiškumas yra išskirtinai plataus užmojo, sukeliantis biocheminį traukinio avariją organizme ir turintis toksišką galią sukelti arba prisidėti prie daugelio lėtinių ligų. Gyvsidabris ne tik sutrikdo esminius biocheminius procesus, bet ir skatina oksidacinį stresą, išsekina antioksidacinę apsaugą ir naikina biologinius barjerus. Tai sukelia daugybę sąveikaujančių poveikių keliose organų sistemose21 ir sukelia daugybę sveikatos problemų – nuo ​​nuovargio ir uždegimo iki endokrininės ir imuninės sistemos disreguliacijos bei nuotaikos sutrikimų . Žmonės, turintys daugybę sveikatos problemų, turėtų apsvarstyti galimybę, kad jie kenčia nuo nenustatyto lėtinio apsinuodijimo gyvsidabriu.

Gyvsidabris išeikvoja maistines medžiagas, reikalingas gyvybinėms funkcijoms, ir sutrikdo mineralų bei neuromediatorių metabolizmą labiau nei bet kuri kita įprasta toksiška medžiaga. Dėl gyvsidabrio galingo antimaistinio poveikio maistinių medžiagų turtinga dieta gali palengvinti daugelį lėtinio gyvsidabrio toksiškumo simptomų, tačiau gyvsidabrio sukeltas maistinių medžiagų išeikvojimas yra toks paplitęs, kad nukentėjusiems asmenims dažnai reikia ir maisto papildų. Tuo pat metu svarbu pažymėti, kad daugelis gyvsidabrio paveiktų asmenų yra gana jautrūs daugeliui maisto produktų, papildų ir vaistų. Nepaisant to, daugelis žmonių, kuriems yra paslėpta gyvsidabrio našta, atranda palengvėjimą, jei laikosi daug maistinių medžiagų turinčios dietos, kuri prireikus yra pritaikyta vengti glitimo ir (arba) pieno produktų ir apriboti cukrų bei krakmolą.

Yra daug priežasčių, kodėl lėtinis gyvsidabrio toksiškumas vis dar nepakankamai pripažįstamas tiek pagrindinių, tiek alternatyvių sveikatos priežiūros institucijų. Tai sudėtinga, neišsami ir lengvai klaidingai interpretuojama mokslinė literatūra apie gyvsidabrį; gyvsidabrio kompleksinis netiesinis toksiškumas; genetikos, epigenetikos ir mikroelementų būklės įtaka formuojant jautrumą gyvsidabriui; natūralios organizmo apsaugos gebėjimas užmaskuoti toksiškumą, sukuriant ilgą delsą tarp poveikio ir simptomų; ir gyvsidabrio įvairūs ir nespecifiniai simptomai, kurie ankstyvosiose stadijose taip pat gali būti pertraukiami. Be to, toksiškumo tyrimas nėra paprastas. Galiausiai, kadangi didelis gyvsidabrio poveikis buvo jatrogeniškas – dėl dantų amalgamų ir vakcinų konservantų – gyvsidabrio tyrimai dažnai yra prieštaringi. Liūdnas visur esančių ekspozicijų derinys,

Sara Russell, PhD, yra mitybos terapijos praktikė (NTP), sertifikuota
GAPS praktikė ir Weston A. Price fondo skyriaus vadovė, gyvenanti
Italijoje. Sara dirba telefonu ir Skype su klientais visame pasaulyje,
specializuojasi vaisingumo, nėštumo ir mažų vaikų klausimais. Norėdami sužinoti daugiau
apie Saros darbą, apsilankykite buildnurturerestore.com. Kristin Homme, MPP,
MPH yra į pensiją išėjusi inžinierė, tapusi mokslo rašytoja, parašiusi
keletą mokslinių straipsnių recenzuojamuose žurnaluose.

Šis straipsnis yra šiek tiek redaguota originalaus straipsnio, paskelbto 2017 m. sausio mėn. Townsend laiške, versija. Autoriai dėkingi Nori Hudson, velioniui Andrew Hall Cutler, Janet Kern, Marco Prina, Rebecca Rust Lee ir Lana Russell už tai, kad skaitė ir pateikė indėlį į įvairius originalaus straipsnio juodraščius.

 

Mercury: The Quintessential Antinutrient

 

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment