≡ Menu

3 Didieji Mitai Apie Darnius Namus

darniu namu mitai

Apie darniąją statybą (dar kitaip vadinamą – ekologišką, švarią, tvarią, žaliąją ) Lietuvoje kalbama jau gerą dešimtmetį, tačiau tokių pastatų šalyje vis dar nėra daug. Daugiausia ekologiškas būstas statomas ne kvartalais, o pavieniui sklypuose iš šiaudų, molio ar rąstų. Tačiau vis didėjantys  senųjų butų eksploatacijos kaštai  ir sparčiai augantis visuomenės sąmoningumas atsigręžti į gamtą keičia požiūrį į aplinkai draugišką būsto koncepciją –  žąliojo būsto idėjos tampa vis aktualesnės.

Lietuvoje apie darniąją statybą informacijos sklaida skurdi, ir ypač iš praktinės pusės, todėl natūralu, jog darnaus būsto samprata apipinta įvairiais gandais.

Mitas Nr. 1: Pasistatyti Darnų būstą kainuoja žymiai brangiau.

Išties kai kurios ekologiškos statybinės medžiagos gali kainuoti kiek brangiau, tačiau šių statybinių medžiagų pardavėjai vieningai tvirtina, jog daugelis jų kainuoja net pigiau nei tradicinės. Svarbiausia yra suvokti, jog ilgalaikėje perspektyvoje eksploatacijos sąnaudos bus ženkliai mažesnės nei įprasto namo, todėl svarbu nuo pat pradžių turėti aiškią darnios statybos koncepciją, kas leis priimti esminius sprendimus projektuojant, pvz. pridėti name dar keletą langų ir investuoti į gerą izoliaciją. Žinoma, tai padidins sąmatą, tačiau toks sprendimas ženkliai sumažins būsto eksploatavimo ir priežiūros sąnaudas, kas ne tik atpirks papildomas išlaidas, bet ir pagerins būsto kokybę bei pačią būsto vertę.

namas2

Mitas Nr. 2 : Darnus būstas negali būti gražus ir stilingas;

Darnusis namas tikrai nėra laukinė jurta ar paprastutė iš molio suręsta trobelė. Pavyzdžiai ir praktika liudija, jog žaliųjų namų tiek išorė, tiek ir interjero sprendimai gali būti itin modernūs ir stilingi ir niekuo nesiskirti nuo kitų įprastinių namų. Netgi rezultatas dažniausiai būna atvirkštinis – žalieji pastatai natūraliau atrodo, o sąmoningas savininkas dažniausiai yra labiau įsigilinęs į medžiagų įvairovę ir tinkamą jų pritaikymą, todėl darnūs namai stebina ir žavi architektūriniais bei interjero sprendimais.

namas4

Mitas Nr. 3: Darniojo būsto ekonominis efektyvumas realybėje nepasiteisina

Apskritai, visi darniosios statybos namai yra patvaresni, labiau energiją taupantys pastatai, todėl juos yra ir pigiau išlaikyti. Toks mitas atsirado galbūt todėl, kad statybų pramonės praktikoje yra atvejų, kai kai kurie “žalieji” produktai išties nebuvo tobuli kokybės atžvilgiu, tačiau, kita vertus, juk naudodami  įprastines statybines medžiagas taip pat susiduriame su kokybės problemomis, jau nekalbant apie nepriimtiną poveikį mūsų sveikatai ir aplinkai. Todėl žaliasis pastatas visuomet bus pranešesnis už įprastinį dauguma atžvilgiu.

namas6

 

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment